کرم سفید ریشه چیست

کرم سفید ریشه چیست

کرم سفید ریشه چیست و چگونه می بایست با آن مبارزه کرد؟

کرم سفید ریشه و درمان آن، از مسائل بسیار مهم در باغداری و کشاورزی می باشد که باید مورد توجه قرار گیرد در این مقاله کوتاه در مورد درمان کرم سفید ریشه، مقابله با کرم سفید ریشه، سمپاشی کرم سفید ریشه، علت کرم سفید و آفت کرم سفید ریشه را مورد بررسی قرار دهیم.

کرم سفید ریشه چیست

کرم سفید ریشه به عنوان حشره ویرانگر یا اژدهای زیر خاک نیز یاد می کنند، این حشره یک آفت بسیار خطرناک می باشد که از ریشه های نهال تغذیه می کند و آسیب جدی به ریشه وارد می کند و چنانچه مهار نشود خسارت جبران ناپذیری وارد می کند.

غالبا اکثر ارقام نهال مکان مناسب برای تغذیه کرم سفید ریشه هستند،این حشره ویرانگر یک نوع آفت از دسته سخت پوستان می باشد و نسل آن تا سه سال ادامه دارد . این آفت زمستان ها در خاک رشد می کند و بهار به بلوغ می رسد، کرم های نر در زیر خاک تخم ریزی میکنند و رشد و تکثیر خود را آغاز می کنند لارو ها سه هفته بعد،از تخم خارج می شوند و شروع به تغذیه ریشه می کنند.

کرم سفید ریشه در ابتدا ریشه های نازک تر را هدف قرار می دهد سپس رفته رفته به درخت و پوست آن نیز هجوم می برند و شروع به تغذیه می کنند،و این به مرور باعث می شود جریان شیره درخت قطع شود و رفته رفته درخت خشک می شود.

کرم سفید ریشه در طول روز معمولا بدون هیچ فعالیتی در مکان هایی امن خود را پوشش می دهند و عملیات تخم ریزی و رشد لارو ها درون خاک انجام می گیرد. لارو ها در خاک مرطوب رشد مناسب تری دارند و تغذیه خود را همیشه از یک قسمت ریشه آغاز می کنند و به نقاط دیگر می رسند. این آفت چنانچه کنترل نشود به شدت آسیب وارد می کند و نسل کرم نیز ادامه پیدا می کند و ممکن است تمام باغ را بگیرد.

کرم سفید ریشه چیست

کرم سفید ریشه چگونه خسارت وارد می کند

کرم های سفید ریشه یا اژدهای زیر خاک کم کم برای تغذیه ریشه آماده می شوند،آنها ابتدا ریشه های یک ساله را مورد هدف هجوم خود قرار می دهند و هر چه سن لارو ها افزایش پیدا می کند میزان خسارت آنها نیز بیشتر می شود و درختان بیشتری را مورد هجوم خود قرار می دهند.

البته لازم به ذکر است که کرم سفید صرفا ریشه درخت را مورد حمله قرار نمی دهد بلکه به گیاهان زراعی چون چغندر و سیب زمینی نیز هجوم برده و آسیب وارد می کند،این اقدام موجب می شود برای مثال گیاهی مانند نهال گردو رفته رفته قدرت رشد خود را از دست بدهد و خزان پذیر و زرد شود و در نهایت نیز رشد به صورت کامل متوقف می شود. گیاه یا درخت بعد از هجوم کرم سفید ریشه استحکام قبلی خود را نخواهد داشت و به آسانی کنده می شود.

مطلبی که شاید بخواهید مطالعه کنید

پرورش فروش کرم سفید ریشه

علائمی که درخت در زمان حمله کرم سفید ریشه از خود بروز می دهد

  • ضعیف شدن تدریجی درخت
  • زرد شدن برگ ها
  • خزان شدن آنها قبل از موعد همیشگی
  • در نهایت ضعف ریشه و خشک شدن درخت

عمده فعالیت و تغذیه کرم های سفید ریشه در فصل تابستان و بهار می باشد،در این دوره کرم ها به صورت گروهی به ریشه درخت حمله می کنند و فعالیت تغذیه خود را آغاز می کنند، این آفت ها در فصل تابستان بیشتر به سطح خاک نزدیک تر هستند و زمستان به عمق خاک نفوذ می کنند به همین دلیل فصل تابستان بهترین موعد برای مبارزه با این آفت ها می باشد که باغداران باید نسبت به آن اقدام کنند تا بتوانند از خسارت احتمالی جلوگیری کنند در غیر این صورت محصولات زراعی سریعا خشک شده و از بین می روند.

نحوه مقابله با کرم سفید ریشه

برای مبارزه با چنین حشره ویران کننده ای راهکار های فراوانی مشخص کرده اند که باغداران بتوانند از آن طریق به از بین بردن این حشرات اقدام کنند. انواع روش های مبارزه با کرم سفید ریشه به شرح زیر است:

۱- استفاده از روش مکانیکی

این اقدام شامل جمع آوری کامل لارو ها و حشرات می باشد که معمولا برای چنین اقدامی از تور های نوری استفاده می کنند. این روش معمولا کمتر رواج دارد اما می تواند در از بین بردن کرم سفید ریشه موثر باشد.

۲- استفاده از روش زراعی

این روش با شخم کامل خاک انجام می شود که موجب می شود لارو ها به سطح خاک برگردانده شوند و پرندگان از آنها تغذیه می کنند این روش نیز تاثیرات مثبت خود را دارد.

۳- استفاده از روش طبیعی

این روش یکی از روش های طبیعی و ساده ترین روش می باشد که هیچ هزینه ای را برای باغدار در بر ندارد و آن هم پرندگان می باشند که یکی از دشمنان کرم سفید ریشه هستند، البته مورچه ها و زنبور ها نیز تخم این آفت را می دزدند اما توجه داشته باشید این روش نمی تواند به صورت جدی باعث از بین رفتن این آفت شود بلکه باید به صورت اصولی برای از بین بردن آن اقدام کرد. (mdpi)

۴- استفاده از روش مبارزه شیمیایی

یکی از کاربردی ترین روش ها برای از بین بردن کرم سفید ریشه استفاده از سموم شیمیایی می باشد که به صورت کامل این آفت را از بین می برد. برای چنین اقدامی می توان فصل بهار که لارو ها تازه از تخم بیرون آمده اند با شخم مکان مورد نظر با استفاده از سموم شیمیایی تمام آن نقطه را سم پاشی نموده تا آفت به طور کامل از بین برود.

کرم سفید ریشه چیست و چگونه می بایست با آن مبارزه کرد؟

میزان استفاده سم نیز بستگی به اندازه درخت و مساحت شخم شده آن دارد،بعد از سمپاشی باید تا چند روز به همان حالت باقی بماند تا تاثیر خود را بگذارد سپس با یک آبیاری سبک باید اطراف درخت آبیاری شود تا سموم کامل پخش شده و در عمق خاک نفوذ کند و بستر رشد لارو ها نیز به طور کامل از بین برود.

توجه داشته باشید در این مرحله نوع آبیاری بسیار اهمیت دارد زیرا چنانچه آبیاری سنگین انجام گیرد خاک و سموم کامل شسته شده و تاثیر مثبت خود را از دست می دهد و نتیجه مطلوبی را در بر نخواهد داشت.

یک نکته دیگر که بسیار اهمیت دارد انجام مستمر سم پاشی می باشد تا کرم سفید ریشه کامل از بین برود، از آنجایی که دوره زندگی چنین آفتی سه سال می باشد زمان مبارزه با آن نیز باید به مدت سه سال مستمر انجام شود تا نتیجه مثبت حاصل شود.

Drkhastha

ثبت درخواست محصولات و خدمات

به چه محصول و خدمتی نیاز دارید؟
درخواست خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام محمد آروین عضو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *