غذای سالم، زندگی سالم با تولید محصولات ارگانیک

سایت مهندس محمد آروین : غذای سالم، زندگی سالم با تولید محصولات ارگانیک | رونق کشاورزی بدون کود شیمیایی

سیر صعودی در عرصه ارگانیک هرچند در چند سال اخیر چه از نظر عملکرد و چه از نظر فرهنگ‌ سازی در جامعه قابل توجه بوده است.سایت مهندس محمد آروین : غذای سالم، زندگی سالم با تولید محصولات ارگانیک | رونق کشاورزی بدون کود شیمیاییاما این حرکت رو به رشد قانع کننده نیست و باید بیشتر و محکم‌تر عمل شود تا با محصولات سالم‌تر، شهروندان سالم‌تر و اقتصادی پویاتر داشته باشیم و این امر میسر نمی‌شود مگر به همت مسئولان مربوطه که با در نظر گرفتن امتیازها و طرح‌ های کارآمد کشاورزان را برای قدم نهادن در عرصه ارگانیک مشتاق کنند.

سایت مهندس محمد آروین : غذای سالم، زندگی سالم با تولید محصولات ارگانیک | رونق کشاورزی بدون کود شیمیایی

امروزه در جهان و در کشورهای توسعه یافته، کشاورزی ارگانیک (organic) و تولید محصولات ارگانیک به دلیل سالم و طبیعی بودن آنها مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته است.

اگر شما برای خرید میوه وارد یک میوه فروشی بشید، اگر یک طرف مغازه میوه های طبیعی و طرف دیگر میوه های معمولی چیده شده باشند، از لحاظ ظاهری هر دو نوع میوه ها تقریبا شبیه هم می باشند. اما چه ویژگی هایی باعث می شود که شما میوه های ارگانیک را انتخاب کنید و هزینه ی بیشتری را بپردازید؟

واژه ارگانیک چیست و محصولات ارگانیک چه نوع محصولاتی هستند؟

محصول ارگانیک به محصولی گفته می‌شود که اولاً منشأ آن کاملاً طبیعی باشد. ثانیاً در فرایند تولید آن از هیچ گونه ماده شیمیایی یا فرآیندی که باعث تغییر در ماهیت طبیعی مواد تشکیل دهنده می‌شود، استفاده نشده باشد.

همچنین محصولات ارگانیک به محصولات کشاورزی مانند میوه ها، سبزیجات، غلات و محصولات لبنی گفته می شود که کاملا طبیعی پرورش داده می شوند.
اگر ما یک مزرعه را در نظر بگیریم، در این مزرعه نباید، در آماده‌ سازی زمین کشاورزی، در هنگام رویش گیاه و در میوه تولید شده از مواد شیمیایی مصنوعی مانند علف‌کش‌ها، حشره‌کش‌ها، داروهای سمی و… استفاده کنیم.
معمولا برای تولید محصولات طبیعی از کودهای ترکیباتی که پایه آن ها مواد آلی است به جای کود های شیمیایی که شامل پودر استخوان، پودر ماهی، کود مرغی و کود دامی می باشند استفاده می کنند.

مهم ترین فواید محصولات ارگانیک

عدم وجود هر گونه ماده ی شیمیایی خطرناک: بدلیل استفاده نکردن از کودهای شیمیایی
مزه و طعم بهتر: بدلیل طبیعی بودن و عدم دستکاری ژنتیکی
تازه تر بودن: محصولات غیر ارگانیک نسبت به محصولات ارگانیک طول عمر بیشتری دارند.
دارا بودن مواد مغزی بیشتر: محصولات غیر ارگانیک بدلیل اینکه قبل از مصرف پخته یا شسته یا گرما داده می شوند مواد مغذی و مفید آن ها از بین خواهد رفت، اما محصولات طبیعی را می توان به صورت خام مصرف کرد.

معایب محصولات ارگانیک

قیمت بالای این محصولات
طول عمر کوتاه و فاسد شدن سریعتر آنها در مقابل باکتری ها و کرم ها بدلیل استفاده نکردن از آفت کش ها و مواد شیمیایی
اما اگر بخواهید محصولات ارگانیک را تهیه کنید باید به کجا مراجعه کنید؟ شما می توانید از سه روش زیر اقدام به تهیه این محصولات کنید:
مراجعه به یک مزرعه محصولات طبیعی و خرید مستقیم از کشاورز
مراجعه با بازارهای محلی محصولات ارگانیک
مراجعه به وب سایت ها و فروشگاه های اینترنتی معتبر فروش محصولات طبیعی

کشاورزی ارگانیک چیست؟

کشاورزی ارگانیک چیست؟ در راستای توسعه پایدار کشاورزی بوده و به مجموعه ای از عملیات گفته می شود که با هدف کاهش مصرف نهاده های غیر طبیعی به اجرا در می آید و در آن مصرف کود و سموم شیمیائی ، مواد نگهدارنده سنتز شده ، داروهای شیمیائی ، ارگانیسم های تولید شده به روش مهندسی ژنتیک و پساب ها کنار گذاشته می شود. بررسی ها در کشورهای توسعه یافته نشان داده است که مصرف کنندگان حاضرند محصولات ارگانیک را به بهای ده تا چهل درصد بیشتر از محصولات غیر ارگانیک بخرند.

از دیدگاه کشاورزی پایدار، محصولات کشاورزی به چهار دسته زیر تقسیم می شوند:
– محصول طبیعی
– محصول ارگانیک
محصول سالم
– محصول گواهی شده

محصول طبیعی
این محصولات حاصل تولید و رشد در مناطق وحشی، طبیعی و دست نخورده می باشند. انسان در روند تولید آن هیچ گونه دخالتی ندارد و صرفا جمع آوری آن را عهده دار می باشد.

محصول ارگانیک
محصول ارگانیک با تکیه بر مدیریت اکوسیستم، حفظ سلامت آب، خاک، گیاه و انسان بدون استفاده از مواد شیمیایی مصنوعی تولید می گردد. تمام فرآیند تولید، فرآوری، بسته بندی، نگهداری، حمل و نقل، شرایط کاری، شرایط اجتماعی، عرضه و برچسب گذاری این محصولات تحت کنترل و پایش یک نظام گواهی و استاندارد معتبر ارگانیک می باشد.

محصول سالم
مبنای تولید این دسته از محصولات عدم استفاده از نهاده های شیمیایی می باشد و در صورت استفاده، حد مجازها رعایت شده و تولید مطابق با استانداردهای مربوطه، (استاندارد تشویقی) و برنامه های مدیریتی بر اساس معیارهای مشخصی صورت می پذیرد.
این محصولات دارای حد مجاز باقیمانده سموم، آفت کش ها، کودها و فلزات سنگین می باشند.

محصول گواهی شده
محصول به صورت موردی ( به طور مثال عدم وجود نیترات و نیتریت، سرب، آنتی بیوتیک و…) تحت بررسی و آزمایش قرار می گیرد و فقط در رابطه با آن مورد خاص گواهی دریافت می نماید.

مشاوره

جهت تعیین وقت مشاوره با مهندس محمد آروین، با یکی از شماره های همین صفحه ارتباط بگیرید:

ارتباط با پیامک.تلگرام.واتساپ:
تماس با مهندس آروین ۹۲۳|۹۱|۴۶|۰۹۱۰

ارتباط با پیامک.تلگرام.تماس.واتساپ:
تماس با مهندس آروین ۱۸۲۶|۶۸۲|۰۹۱۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *